Hürriyet – Yüksekova’da kızların okullaşmasıyla…

Ana Sayfa / Basın / Hürriyet – Yüksekova’da kızların okullaşmasıyla…

Hürriyet – Yüksekova’da kızların okullaşmasıyla…

Yaşar KAPLAN- Erkan ÇOBANOĞLU/YÜKSEKOVA (Hakkari), (DHA) – HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ‘Yüksekova’da Okumayan Kız Kalmasın’ projesi kapsamında Kadıköy Köyü’nde aile bilinçlendirme semineri düzenledi.
Açık alanda yapılan seminere köylüler büyük ilgi gösterdi. Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Koordinatör Ümit Kaplan, kız çocuklarının okula devam oranlarının artırılması için hibe programı kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’na proje sunduklarını ve projenin hibe alamaya hak kazandığını söyledi.
4 köyde geniş katılımlı aile bilinçlendirme seminerleri düzenlemeyi hedeflediklerini ifade eden Kaplan, “Proje kapsamında ailelerin kız çocuklarını okula göndermeleri için bir çok konuda bilgilendirileceğiz. Projenin amacı Hakkari genelinde eğitim kalitesi ve kız çocuklarının okullaşma oranını artırmak, kadınların iş hayatına katılmalarını sağlamaktır. Ayrıca Yüksekova’daki 10 köyden 120 kız öğrenciye, iki farklı kademede eğitim verilerek 6’ncı sınıf açık öğretim kayıtlarını yaptıracağız” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yuksekovada-kizlarin-okullasmasiyla-ilgili-bi-40278606